• Údržba snowboardu, starostlivosť o sklznicu a hrany

Údržba snowboardu, starostlivosť o sklznicu a hrany

30. januára 2014 | 0 komentárov

Viete ako sa spravne starať o vašeho miláčika? Každý snowboardista by mal vedieť, v akom stave je jeho doska. V nasledujúcom texte sa dozviete niečo o tom, ako udržať váš snowboard v správnom chode.

Voskovanie sklznice

Niektoré snowboardy sú už pri predaji pripravené priamo na jazdu, väčšinu sklzníc je ale potrebné pred prvou jazdou navoskovať. Pokiaľ si na to sami netrúfate, obráťte sa na odborný servis. Voskovanie ale nie je nič zložitého.

Na voskovanie budete potrebovať žehličku – buď si zožeňte špeciálnu žehličku, alebo vám dobre poslúži aj stará domáca žehlička – tu smiete ale rozohriať len na tú najniššiu teplotu! Položte snowboard sklznicou nahor (napr. medzi dve stoličky), rozohrejte žehličku, nakloňte ju nad sklznicu a roztavte na ňu postupne vosk.

Takto nakvapajte vosk na celú plochu sklznice a potom ho starostlivo rozžehlíte až do strán. Nanesený vosk potom nechajte vychladnúť. Pri voskovaní ide o to, aby ste voskom zaliali miniaturné póry v sklznici, a aby tak bola potom dokonale hladká. Zvyšný vosk je treba zoškrábať preč. K tomu slúži plastová škrabka. Vosk zoškrabávejte po smere jazdy. Na záver zvyšku vosku vykartáčujte špeciálnym kartáčom a celú sklznicu vyleštite fleecovou handričkou (dobre poslúži aj kus starej flanelovej košele).

Akonáhle sa vám po čase začne lepiť mokrý sneh na sklznicu alebo sa snowboard pri jazde zadrháva, je načase si sklznicu prevoskovať. Pred tým je ale nutné odstrániť zvyšky starého vosku pomocou odstraňovača vosku a celú sklznicu očistiť.

Brúsenie hrán

Hrany snowboardu sa časom jazdou otupia a je potrebné ich pribrúsiť. K tomu slúžia špeciálne brúsky. Na konci zimnej sezóny doporučujeme dať snowboard do odborného servisu, kde vám zbrúsia plochu sklznice a priostria hrany.

Servis sklznice

Pri bežnom používaní snowboardu sa nevyhnete tomu, že sa počase na sklznici objaví rada rýh a vrypov a otupia sa hrany. V takom prípade doporučujeme zaniesť dosku do odborného servisu.

Plocha sklznice a hrany sa brúsnym kameňom o vlások zbrúsia. Odstránia sa ryhy a hrany sa priostria. Pokiaľ sú vrypy hlboké, zalejú sa špeciálnou hmotou na opravu sklzníc. Zaliatie rýh si môžete obstarať aj sami, bežne zoženiete tzv. kofixové tyčinky, ktoré roztavíte a pokvapete nimi ryhu. Prebytočnú hmotu zoškrábnete špeciálnou škrabkou – tzv. oceľovou cidlinou.
Vždy po zbrúsení sklznice a hran, sklznicu navoskujte!

V našej brnenskej predajni prijímame snowboardy na servis. Stačí k nám dosku priniesť a my sa vám o ňu postaráme!

Uchovávanie a prevážanie snowboardu

Na transport a uskladnenie snowboardu je treba si zohnať obal, do ktorého pohodlne uložíte nielen dosku s viazaním, ale aj topánky (jednu medzi viazanie, druhú nad špic dosky). Obaly sú spravidla opatrené popruhom cez rameno, vreckom na náradie. Niektoré obaly majú polstrovanie, časté sú aj popruhy umožňujúce nosenie na chrbáte (popruhy sa dajú schovať do vrecka na zips, aby pri nosení cez rameno neprekážali).

 

Newsletter

Buďte v obraze

Zobrazenie informácií o certifikáte Heureka - Overené zákazníkmi