Ako vybrať topánky na snowboard?

Ako vybrať topánky na snowboard?

Chybne zvolené vybavenie môže pokaziť zážitok z celého snowboardingu a u snowboardových topánok to platí dvojnásobne. Zásadná je správna voľba veľkosti topánky. Tuhosť topánky súvisí s odvetvím snowboardingu, ktorému sa chcete venovať (napr. freestyle, freeride). Podstatný je aj spôsob zaväzovania, alternatívou ku klasickým šnúrkam sú rôzne rýchle moderné spôsoby uťahovania topánok - BOA System, QuickFit.

Osvedčení výrobcovia: Burton, Flow, Gravity, Nitro

Na čo si dať pozor?

  • ak kupujete zároveň s topánkami aj snowboardové viazanie, vyberte najskôr topánky. Platí pravidlo, že topánky musia perfektne sedieť na nohe, k topánke potom vyberáme vhodné viazanie
  • dbajte na to, aby vnútorná topánočka mala samostatné zaväzovanie
  • pamätajte na to, že špecializovaní predajcovia vám poradia s výberom lepšie než obchod supermarketového rázu

Správny výber veľkosti topánky

Pri voľbe veľkosti topánky začnite tabuľkou veľkostí daného výrobcu. Topánka by mala po utiahnutí dokonale obopnúť nohu, prsty sa môžu zľahka dotýkať špičky. Noha sa v topánke nesmie hýbať (nesmie sa dvíhať päta), nikdy však nesmie tlačiť! Pozor na rozdielnosť pravého a ľavého chodidla, skúšajte vždy obe topánky. Mýtus, že by snowboardová topánka mala byť o číslo väčšia než bežná topánka, nie je pravda!

Aj napriek tomu, že zvolíte správnu veľkosť, nemusí vám topánka dokonale sadnúť. Môže byť príliš široká, v priehlavkovej oblasti nízka alebo vás môže tlačiť na členku. Topánky si preto pred výjazdom na svah obujte, utiahnite a poriadne doma "na sucho" vyskúšajte.

Tuhosť (flex) topánok

Tuhosť snowboardových topánok súvisí s odvetvím, pre ktoré sú určené. Pre freestyle sú určené topánky mäkšie, ktoré dovoľujú väčšiu voľnosť v ohybe cez jazyk topánky. Na freeride, rýchlu a agresívnu jazdu sú vhodnejšie topánky tvrdšie, s väčšou oporou cez jazyk topánky a v oblasti členku.

Šnúrky alebo systém rýchleho uťahovania

Výrobcovia snowboardových topánok ponúkajú okrem klasických šnúrok rôzne systémy rýchleho uťahovania, vďaka ktorým sa dá utiahnuť topánka rýchlejšie a s menšou námahou. Niektoré systémy dokonca umožňujú sťahovanie priehlavkovej a holennej oblasti zvlášť.

Údržba snowboardových topánok

Pred prvým použitím

Ak ste nemali tú možnosť pri samotnom nákupe, obujte si obe topánky doma a zaviažte si ich rovnako pevne ako pred jazdou, použite podkolienky, v ktorých jazdíte. Vyplatí sa v topánkach pobudnúť cca 30 minút, poprecházať sa v nich. Počas tejto doby bezpečne spoznáte, či vám topánka naozaj sedí, či vás netlačí alebo nie je naopak veľká.

Kým nie je topánka použitá, môžete v zákonnej lehote požadovať u daného internetového predajcu vrátenie alebo výmenu. Ak by ste zistili problémy s veľkosťou či tvarom topánky až pri jazde na zjazdovke, s výmenou za iný pár už neuspejete.

Impregnácia

Kožená obuv aj obuv z brúsenej kože (samozrejme tiež obuv zo syntetických materiálov a textilu) nie je v žiadnom prípade neobmedzene odolná proti vlhkosti. Odporúčame pred prvým použitím topánky naimpregnovať a ďalšiu impregnáciu potom vykonávať podľa potreby. Zvyšuje sa tým výrazne odolnosť proti vlhku.

Sušenie

Snowboardové topánky je potrebné po každom použití nechať poriadne vyschnúť. Pred sušením vytiahnite vnútorné vložky a stielky z topánok. Nikdy nesušte vložky a skelet topánok priamo na radiátore ani v jeho bezprostrednej blízkosti! Odporúčame topánky riadne rozviazať a čo najviac roztvoriť.

Pre bezpečné a rýchle sušenie je možné použiť aj certifikované sušiče obuvi.

Slovníček pojmov

Boa Closure System

Boa Closure System nemá medzi systémami rýchleho uťahovania konkurenciu. Boa sa uťahuje pomocou kovového lanka, ktoré sa navíja na disk, ktorým používateľ otáča. Navíjanie ide zľahka, nie je potrebné vyvíjať veľkú silu. Disk si lanko do istej miery navíja sám, po vyzutí povolené lanko neprekáža, navinie sa. Navíjací disk je umiestnený na hornej časti jazyka topánky. U modelov, kde dve lanká sťahujú zvlášť holennú a priehlavkovú časť topánky, sú disky dva – na jazyku a boku topánky.

Okrem pohodlného a rýchleho utiahnutia ponúka Boa systém ďalšie prednosti - na rozdiel od šnúrok sa nepovolí, sťahuje topánku vždy rovnomerne, odoláva vlhkosti a namŕzaniu.

Napätie, ktorému je lanko vystavené pri jazde na snowboarde, zodpovedá záťaži cca 25 kg, pri dopade po veľkom skoku sa môže zdvojnásobiť. Oceľové lanko použité na BOA udrží v ťahu cez 100 kg!

BOA Closure System sa používa v rôznych športových odvetviach (golf, turistika, motorizmus, behanie), ale aj v zdravotníctve (sťahovanie dláh nahrádzajúcich sadru). Dôkazom vysokej spoľahlivosti a odolnosti je aplikácia BOA na špeciálnych topánkach chrániacich kopytá dostihových koní.

Prihlásiť sa

Zabudli ste heslo?

alebo

Registrácia

Jazyk