• Ako si vybrať wakeboard?

Ako si vybrať wakeboard?

16. júna 2016 | 0 komentárov

Či už na wakeboardu nejakú dobu jazdíte, alebo ste v tomto športe úplným nováčikom, je niekoľko vecí, ktoré by ste mali pri kúpe nového wakeboardu vždy brať do úvahy. V našej ponuke môžete vyberať wakeboardy z takých značiek ako je Byerly, Hyperlite, Liquid Force alebo Ronix.

Najdôležitejšími kritériami pri výbere sú rozmery, preferovaný štýl jazdy a prehnutie wakeboardu. Ak ste začiatočníci, úplne vám postačí základné dosky, ktoré sa lepšie ovládajú a odpúšťajú chyby. Drahšie wakeboardy, väčšinou pre modely, ponúkajú špecifické jazdné vlastnosti, ktoré využijú a ocenia skúsení jazdci.

Rozmery wakeboardu vyberajte podľa vašej hmotnosti

Tu hrá hlavnú úlohu vaša hmotnosť. Podľa jednoduchej tabuľky môžete ľahko určiť správnu veľkosť wakeboardu. Na našich stránkach nájdete tabuľku vždy u detaile produktu (obrázok nižšie). Pre každú váhovú kategóriu je väčšinou vhodných rovno niekoľko dĺžok.

Kratšie wakeboardy sú vhodné skôr do cable parku pre pokročilých až skúsených jazdcov - tieto dosky sú pomalšie, ale zároveň sa s nimi ľahšie manévruje vo vzduchu a vykonávajú triky, pristátie však býva tvrdšia.
Dlhšie wakeboardy sú vhodné pre začiatočníkov a odporúčajú sa skôr pre jazdu za člnom - poskytujú lepšiu stabilitu, hladké pristátie a aj keď sú vo vzduchu tažšie, máte nad nimi lepšiu kontrolu a lepšie sa učíte nové triky.

Budete jazdiť za člnom alebo v cable parku?

Wakeboard si vyberáme tiež podľa toho, kde chceme prevažne jazdiť. V našej ponuke rozdeľujeme wakeboardy na dosky určená do cable parku, za čln alebo univerzal. Od toho sa potom odvíjajú ďalšie parametre, hlavne použitá sklznice a počet a druh plutvičiek.

Do cable parku zvoľte doska s odolnou sklznicou

Ak vás láka jazda v cable parku a skoky cez prekážky, vyberajte wakeboardy s odolnou sklznicou, ktorá vaše doska ochráni pri časté jazde na railoch a kickeroch. Dôležitá pre parková dosky sú tiež odnímateľné plutvičky, ktoré by vám na prekážkach zavadzala.

Video: Hyperlite Union

Za čln zvoľte wakeboard s plutvičkami

Pri jazde za člnom vám poslúži ľubovoľný wakeboard, najlepšie sa štyrmi odnímateľnými plutvičkami, poprípade so šiestimi, kde štyri sú napevno profilované (čiže molded-in) a dve stredové sú odnímateľné. Väčší počet plutvičiek zlepšuje jazdné vlastnosti dosky, ktoré je potom rýchlejšie, lepšie drží pri jazde na hrane a lepšie sa s ním ustávajú najrôznejšie triky. Ak ste však úplný začiatočník, siahnite bez obáv po doske s dvoma flošnami, ktoré zaručujú vynikajúcu stabilitu. Sú aj jazdci, ktorí preferujú jazdu bez flosen, tzv. "finless", to však vyžaduje vyššiu pokročilosť a zvládnutú techniku, lebo doska veľmi ľahko kĺže po vode a je ťažké udržať smer.

Video: JD Webb - Hyperlite Relapse

 

Chcete kombinovať oba spôsoby jazdenie? Zvoľte univerzal wakeboard

Skvelá voľba pre tých, ktorí chcú jazdiť za člnom aj v cable parku. Sú vybavené demontovateľnými plutvičkami aj odolnú sklznicou, ktorá chráni dosku pred poškodením na prekážkach.

Prehnutie wakeboardu čiže rocker určuje jazdné vlastnosti dosky

Continuous Rocker - existuje nezpočet prehnutie rocker. Každý rocker je konštruovaný podľa zamerania daného modelu na štýl jazdy. Rocker sa používa prevažne u wakeboard do parku.
Stage Rocker - tento spôsob prehnutie je ojedinelý medzi wakeboardy za čln. Klasický rocker je doplnený o konkávy pre lepšiu slide po vlne a zabraňuje tak uhryznutie sa hrany o vodu.
Rocker Late - medzi viazaním zostáva wakeboard rovný a dvíha sa špička a päta až za viazaním. Toto prehnutie je vhodné pre oba typy jazdy - teda univerzal.
Rocker Early - prehnutie pod týmto názvom používa značka Ronix. Jedná sa o celoplošné prehnutie wakeboardu, vďaka ktorému je jazda v parku ideálne.
Camber - s revolučnou konštrukciou prehnutie camber prišla opäť značka Ronix. Medzi viazaním je opačné prehnutie, než je u wakeboard zvykom a jazdec tak dosahuje správneho postoja, bez toho, aby presúval všetku silu na zadnú nohu. Tieto wakeboardy sú vhodné pre jazdu za čln.

Typy skluznic

Wakeboardy do cable parku majú sintrovanou sklznicu, ktorá je odolná na prekážky a wakeboardy za loď majú sklznicu extrudovanú.
Sintered Base - odolná sklznica určená do parku na všetky typy prekážok.
Enduro Base - má lepšie sklz pre jednoduchšiu jazdu za loďou, nie je ale vhodná do parku.

Hrany

Monocoque - zosilnená hrana zo sklolaminátu. Túto technológiu používa prevažne značka Ronix, vďaka ktorej je hrana veľmi pevná.
Krypto Cable - Sidewall ABS hrana je veľmi odolná proti nárazom. Používa sa pre modely do cable parku.

Na čo slúži kanáliky v sklznici?

Čím viac kanálikov, čím hlbšie, tým jednoduchšie jazda v oblúku alebo jednoduchšie dopady. Nevýhodou však je jazda na railoch. Wakeboard, ktorý nemá žiadny kanálik, je maximálna jibovka pre jazdu na prekážkach. Nevýhodou však je náročnejší hranenia alebo vplyvy z railov.

Pre koho sú určené plutvičky?

Plutvičky nahrádzajú kanáliky a sú vhodné pre jazdu za čln. Wakeboardy do cable parku majú plutvičky nižšia a väčšina jazdcov si ich rovno oddělává.

Aké sú rozdiely v tvaroch wakeboard?

Tvary dosiek sú rôzne a pre každého jazdca je jeho výber individuálne. Wakeboardy za čln majú zložitejšie vykrojenie špičky a pätky oproti tvarom určeným do cable parku. Tie sú väčšinou naopak jednoduché. Sú rovné, vyrobené do špičky alebo majú špecifický tvar určený pre jednoduchšie pop.

Newsletter

Buďte v obraze

Zobrazenie informácií o certifikáte Heureka - Overené zákazníkmi